Companii în Timișoara

Industries

Distribuția afacerilor pe industrie
 Shopping: 19 %
 Servicii profesionale: 11,5 %
 Restaurante: 10,2 %
 Industrie: 8,7 %
 Medical: 7,3 %
 Hoteluri & Călătorii: 6,1 %
 Îngrijire la Domiciliu: 6 %
 Învăţământ: 5,2 %
 Altul: 25,9 %
Descrierea industrieiNumărul de instituțiiVârsta medie a afaceriiMedia Google RatingAfaceri la 1.000 de rezidenți
Service auto1644.20,6
Saloane de infrumusetare12014,4 ani4.40,4
Invatamant superior (colegii si universitati)994.50,4
Alte finante1713.50,6
Bancomate1443.80,5
Bănci1963.70,7
Companii de Împrumut Financiar2123.90,8
Brutării1094.30,4
Magazine alimentare si supermarket-uri1563.90,6
Imobiliare1363.90,5
Alte servicii de cazare2054.00,7
Autobuse si trenuri1213.40,4
Hoteluri si moteluri1034.00,4
Construcţii de clădiri1154.10,4
Dentisti1944.70,7
Sanatate si medical3594.41,3
Spitale2124.10,8
Avocati legali1074.60,4
Contabili1614.80,6
Management corporativ1754.40,6
Biserici1004.60,4
Baruri, pub-uri si taverne2454.30,9
Cafenele2314.40,8
Farmacii si produse farmaceutice1794.30,6
Magazine de bricolaj1264.20,5
Magazine de electronice2244.30,8
Magazine de imbracaminte1464.40,5
Materiale de birou si magazine de papitarie2273.90,8
Zona Timișoara, Județul Timiș130,5 km²
Populaţie278.449
Populația masculină131.435 (47,2 %)
Populația feminină147.015 (52,8 %)
Modificarea populației din 1975 până la 2015 +15 %
Modificarea populației din 2000 până la 2015 -10,2 %
Vârstă medie37
Vârstă medie bărbați35,5
Vârstă medie femei38,4
CartiereCalea Aradului, Calea Martirilor, Calea Sever Bocu, Calea Șagului, Campus Universitar - Medicinei, Cetate, Circumvalațiunii, Fabric, Iosefin - Dâmbovița, Mehala, Zona Soarelui
Ora localăjoi 01:22
Fus orarOra de vară a Europei de Est
Vreme20.8° cer senin
Lat şi long45.75372° / 21.22571°
Coduri Poștale300001300002300003300004300005Mai mult

Timișoara, Județul Timiș - Hartă

Timișoara, Județul Timiș Populație

Ani 1975 până în 2015
Date1975199020002015
Populaţie242.130304.346309.980278.449
Densitatea populației1.855 / km²2.332 / km²2.375 / km²2.133 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Timișoara Modificarea populației din anul 2000 până în anul 2015

Scădere cu 10,2 % din anul 2000 până în anul 2015
LocațieModificare din 1975Modificare din 1990Modificare din 2000
Timișoara, Județul Timiș+15 %-8,5 %-10,2 %
Timiș+17,5 %-5,7 %-8,3 %
România-9,9 %-16,9 %-11,8 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Vârsta medie în Timișoara, Județul Timiș

Vârstă medie: 37 de ani
LocațieVârstă medieVârsta medie (femeie)Vârsta medie (bărbat)
Timișoara, Județul Timiș37 de ani38,4 ani35,5 ani
Timiș38,3 ani39,7 ani36,7 ani
România40,1 ani41,6 ani38,5 ani
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Timișoara, Județul Timiș Arborele populației

Populație după vârstă și sex
VârstăBărbatFemeie/iTotal
Sub 5 ani6.1935.87212.065
5-94.1063.8988.005
10-143.9733.7587.732
15-197.1197.81914.938
20-2417.08718.71035.797
25-2913.12513.17526.300
30-3412.96412.88625.851
35-3910.55310.74621.300
40-4411.62912.45824.087
45-497.0377.72614.764
50-548.65510.49919.155
55-599.52511.27220.797
60-647.0498.58315.632
65-694.1105.1839.293
70-743.4255.3808.806
75-792.3164.1326.449
80-841.6842.9844.668
85 Plus8851.9352.820
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Timișoara, Județul Timiș Densitatea populației

Densitatea populației: 2.133 / km²
LocațiePopulaţieZonăDensitatea populației
Timișoara, Județul Timiș278.449130,5 km²2.133 / km²
Timiș637.4948.702,3 km²73,3 / km²
România19,5 de milioane238.387,8 km²81,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Populația istorică din Timișoara, Județul Timiș

Populația estimată din anul 1700 până în anul 2015
Sources:
1. JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid
2. CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)
3. [Legătură] Klein Goldewijk, K., Beusen, A., Doelman, J., and Stehfest, E.: Anthropogenic land use estimates for the Holocene – HYDE 3.2, Earth Syst. Sci. Data, 9, 927–953, https://doi.org/10.5194/essd-9-927-2017, 2017.

Cartiere

Distribuirea activității în împrejurimile din Timișoara
 Cetate: 15,6 %
 Iosefin - Dâmbovița: 11,5 %
 Calea Sever Bocu: 9,6 %
 Calea Martirilor: 8,7 %
 Calea Șagului: 8,6 %
 Circumvalațiunii: 6,3 %
 Fabric: 6,3 %
 Calea Aradului: 5,9 %
 Altul: 27,6 %

Cod postal

Procentul codurilor poștale folosite de activități în Timișoara
 Cod Telefon 256: 40,5 %
 Cod Telefon 72: 21,7 %
 Cod Telefon 356: 11 %
 Cod Telefon 74: 10,4 %
 Cod Telefon 73: 5,7 %
 Altul: 10,6 %

Distribuția activităților după prețul pentru Timișoara, Județul Timiș

 Ieftin: 51,7 %
 Moderat: 32,8 %
 Scump: 15,1 %
 Foarte scump: 0,4 %

Indicele dezvoltării umane (HDI)

Indicele compus statistic al speranței de viață, al educației și al venitului pe cap de locuitor.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Timișoara, Județul Timiș Emisii de CO2

Emisiile de dioxid de carbon (CO2) pe cap de locuitor în tone pe an
LocațieEmisiile de CO2Emisiile de CO2 per capitaIntensitatea emisiilor de CO2
Timișoara, Județul Timiș1.781.329 t6,4 t13.650 t/km²
Timiș3.698.353 t5,8 t425 t/km²
România86.961.322 t4,46 t364,8 t/km²
Sources: [Legătură] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Timișoara, Județul Timiș Emisii de CO2

2013 Emisii de CO2 (tonnes/year)1.781.329 t
Emisii de CO2 (tonnes/year) în 2013 pe cap de locuitor6,4 t
Intensitatea emisiilor de CO2 2013 (tonnes/km²/year)13.650 t/km²

Riscuri naturale

Riscul relativ din 10
Secetă(2) redusă
Potop(8) mari
Cutremur(6) medii
* Riscul, în special cu privire la inundații sau alunecări de teren, poate să nu fie pentru întreaga zonă.
Sources:
1. Dilley, M., R.S. Chen, U. Deichmann, A.L. Lerner-Lam, M. Arnold, J. Agwe, P. Buys, O. Kjekstad, B. Lyon, and G. Yetman. 2005. Natural Disaster Hotspots: A Global Risk Analysis. Washington, D.C.: World Bank. https://doi.org/10.1596/0-8213-5930-4.
2. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Earthquake Hazard Distribution - Peak Ground Acceleration. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4BZ63ZS.
3. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University, and International Research Institute for Climate and Society - IRI - Columbia University. 2005. Global Drought Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4VX0DFT.
4. Center for Hazards and Risk Research - CHRR - Columbia University, Center for International Earth Science Information Network - CIESIN - Columbia University. 2005. Global Flood Hazard Frequency and Distribution. Palisades, NY: NASA Socioeconomic Data and Applications Center (SEDAC). https://doi.org/10.7927/H4668B3D.

Cutremure recente în apropiere

Magnitudine 3.0 și mai mare
DataOramărimeDistanțăAdâncimeLocațieLegătură
24.03.199601:134,821,5 km22.600 mRomaniausgs.gov
24.08.199508:144,434 km62.800 mRomaniausgs.gov
11.02.199522:053,531 km10.000 mRomaniausgs.gov
12.11.199411:344,129,1 km10.000 mRomaniausgs.gov
14.10.199418:424,235,1 km10.000 mRomaniausgs.gov
13.10.199416:314,733,7 km10.000 mRomaniausgs.gov
13.10.199406:494,122,4 km23.000 mRomaniausgs.gov
20.07.199422:13438,4 km33.000 mSerbia-Romania border regionusgs.gov
14.01.199300:234,132,4 km10.000 mSerbia-Romania border regionusgs.gov
23.12.199213:053,626,8 km35.200 mRomaniausgs.gov

Găsește incidența istorică a cutremurelor de pe lângă Timișoara, Județul Timiș

Cea mai timpurie dată  Ultima dată 
 Magnitudine 3.0 și mai mare   Magnitudine 4.0 și mai mare   Magnitudine 5.0 și mai mare 

Timișoara, Județul Timiș

Timișoara (în graiul român bănățean -Cimișoara, maghiară Temesvár, în germană Temeschwar, alternativ Temeschburg sau Temeswar, în sârbă Темишвар/Temišvar) este reședința și cel mai mare oraș al județului Timiș din regiunea istorică Banat, situată în vestul Rom..  ︎  Pagină Wikipedia Timișoara

Despre datele noastre

Datele de pe această pagină sunt estimate cu un număr de instrumente și resurse disponibile publicului. Este furnizat fără garanție și ar putea conține inexactități. Folosiți pe propria răspundere. Vezi aici pentru mai multe informații.